Як зібрати кубик Рубіка 3х3. Інструкція із збирання кубика Рубика українською мовою

Як зібрати кубик Рубіка 3х3 за 45 хвилин

Кожен хоча б раз у своєму житті намагався зібрати кубик Рубіка. Зробити це самостійно без інструкцій складне завдання. За допомогою цієї інструкції, розробленої спеціально для початківців, ви легко зберете свій перший кубик. Досить зрозуміти логіку складання, проявити наполегливість і запам'ятати два алгоритма. Тривалість уроку: 45 хвилин. 1. Ромашка 2. Хрест першого шару 3. Кути першого шару - перший шар зібраний 4. Ребра середнього шару - два шари зібрані 5. Хрест в третьому шарі 6. Кути в третьому шарі 7. Розворот кутів третього шару 8. Розворот ребер третього шару.
1. Правильний хрест2. Кути першого шару 3. Ребра середнього шару4. Хрест останнього шару
5. Правильний хрест останнього шару6. Розстановка кутів останнього шару 7. Розворот кутів останнього шару. Всі етапи складання кубика Рубика

Відео як зібрати кубик Рубіка для новачків.

У відеоуроці, ми використовуємо ту ж методику, що і в інструкції. Тому сміливо підглядайте і поєднуйте видеоурок з цією інструкцією.

З якісним кубиком вчитися приємніше

Переконайтеся, що ваш кубик добре крутиться: • Будь-яку грань можна повернути одним пальцем без зусиль • грані не застряють і обертаються, навіть якщо інші не докрутити • Кубик можна налаштувати, він не скрипить при поворотах і приємний на дотик Якщо це не про ваш кубик — радимо придбати якісний кубик в спеціалізованому магазині головоломок KUBIK.IN.UA
ADS_LOAD_ERROR

Підготовчий етап

Будова кубика

Знайомство з будовою кубика Рубіка 3х3. Щоб успішно зібрати свій Перший кубик Рубіка, нам потрібно знати, з чого кубик складається, як обертається, і як називаються його елементи. Із чого складається кубик Рубіка? Перш ніж почати збирати кубик, ми повинні переконатися, що знаємо, з яких деталей він складається. Це допоможе нам інтуїтивно розуміти, яким чином можуть переміщатися деталі. В кубику Рубіка 3х3 є 3 види деталей:
ЦентриРебра Центри (6 шт.) Вони ніколи не змінюють свого положення відносно один одного і завжди залишаються на своєму місці. Тобто в кубику завжди буде діяти закономірність: навпроти білого центру буде жовтий, навпроти синього - зелений, а навпроти червоного - оранжевий. Колір центру відповідно і є кольором зібраної сторони (синій центр ➝ синя сторона і т.д.). Ребра (12 шт.) Ребра кубика мають два кольори і формують своєрідний "хрест", коли знаходиться на своїх місцях. Ці кольори між собою неможливо роз'єднати.
Кути Кути (8 шт.) Кутові елементи складаються з 3 кольорів. Ці кольори також не можна роз'єднати між собою.

Грані кубика Рубіка - 9 елементів, які можна обертати одночасно

Зібрати кубик нам допоможуть алгоритми. Апостроф, або як його називають спідкубери "штрих" позначає, що рух має виконуватися проти годинникової стрілки. Щоб не заплутатися, уявіть що ви дивитеся на сторону яка обертається прямо перед собою. Наприклад: — R (від англ. "Right") це поворот правої грані за годинниковою стрілкою. — R' поворот правої грані проти годинникової стрілки
Права грань (Right)
Рух R
Права грань
Рух R'
Ліва грань (Left)
Рух L
Ліва грань (Left)
Рух L'
Рух U Рух U' Рух D Рух D'
Рух F Рух F' Рух B Рух B'

Новинка від ТМ "Smartcube" двокольорові кубики. Цікаво збирати без формул.

Етап 1. Правильний хрест

Складання правильного хреста ми ділимо на два кроки перший крок це "квітка", який потім і перетворюється в правильний хрест на 2 кроці.
1. Квітка2. Хрест

Квітка

Наша мета - зібрати квітку, в якій центр буде жовтий, а пелюстки - білі (рис 1.). Кубик в процесі складання тримаємо жовтим центром вгору. Коли квітка буде готова, ми замінимо жовтий центр на білий, щоб переробити його в правильний хрест.(рис. 2)

Квітка

Для створення квітки нам потрібно знайти всі 4 білих ребра і підняти їх до жовтого центру. Зробити це дуже просто. Ви можете зробити це інтуїтивно і відразу перейти до наступного кроку.
1. Піднімаємо RРезультат 1. Якщо ми бачимо білий колір на середньому шарі, то просто піднімаємо його рухом R. Робимо так з усіма ребрами на середньому шарі.
2. Робимо U RРезультат 2. У разі якщо на середньому шарі є ребро, але поставити його заважає інша деталь - відсуваємо елемент який заважає рухом U і ставимо потрібне на своє місце рухом R.
3. Робимо R2Результат

Деталі на средньому шарі закінчились. Переходимо в нижний.

3. Якщо потрібна нам деталь дивиться білим кольором вниз, то просто піднімаємо її двома рухами R, що в формулах записується R2.
4. F U L'5. F U' R 4. Якщо деталь знаходиться на верхньому або нижньому шарі і дивиться білим на вас (Рис 4 або 5), то спочатку потрібно перемістити деталь на середній шар рухом F, а після поставити деталь з середнього шару на своє місце (якщо воно зайняте іншою деталлю, відсуньте її рухом U або U ').
Результат

Вітаємо!

Якщо у Вас вийшло зібрати квіткe, то наступні етапи складання кубика не викличуть у вас ніяких складнощів. Квітка найважча для розуміння серед початківців.

Хрест

Дуже просто і всього за декілька рухів квітку можна перетворити в правильний хрест.
F2Результат Дивимося на квітку і звертаємо увагу на колір ребра. Вибираємо будь-який з ребер, підставляємо до центру такого ж кольору і опускаємо вниз (робимо рух F2). Робимо так по черзі з усіма ребрами.
Правильний крест Неправильний хрест Коли ребра закінчаться - перевертаємо весь кубик, і бачимо, що білий правильний хрест зібраний. Зверніть увагу, колір ребер в хресті повинен збігатися з кольорами центрів. Якщо у вас раптом вийшов неправильний хрест, спробуйте ще раз!

Етап 2. Перший шар

Без кутівЗ кутами

Кути

1. Далі ми будемо збирати кути, (3 кольори на елементі), в результаті має вийти цілий перший шар. Але для початку ми вивчимо дуже просту, але ефективну формулу, яка називається піф-паф. Складається з 4 рухів R U R 'U', а простими словами: вгору-вліво-вниз-вправо.
Рис.1Рис.2 Переміщаємо наш зібраний правильний хрест вниз (Рис.1) . Шукаємо кут на верхньому шарі, з білим кольором. (Рис.2)
R U R' U'Результат Якщо, наприклад, кут зелено-червоний, то ставити його потрібно між зеленим і червоним центром і виконуємо піф-паф R U R 'U', а простими словами: вгору-вліво-вниз-вправо
(R U R' U')3Результат Залежно від ситуації піф-паф доводиться виконувати від 1 до до 5 разів, якщо наприклад кут дивиться білим вгору то 3 рази R U R' U'
(R U R' U')2Результат Якщо ви помітили що кут стоїть на своєму місці, але його потрібно розвернути ми використовуємо піф-паф. Крутіть до тих пір, поки кут не стане правильно.
R U R' U'Результат Але, якщо вам раптом не пощастило і кути з білим кольором закінчилися на верхньому шарі, потрібно одним піф-пафом R U R 'U' вигнати куточок який стоїть в неправильному місці і далі вже розставляти звичайним чином.

Вітаємо, перший шар зібраний!

Етап 3. Середній шар

Один шарДва шари

Середній або другий шар

Що б зібрати другий шар потрібно по черзі ставити ребра з верхнього шару в середній. Для цього нам потрібно вивчити піф-паф лівою рукою L' U' L U або іншими словами лівою рукою ми робимо вгору-вправо-вниз-вліво
Рис.1Рис.2

Ребро йде вправо

Звертаємо особливу увагу на кольори. Для прикладу візьмемо зелено-червоне ребро. Підводимо його і ставимо червоним кольором до червоного центру і тримаємо кубик червоним кольором до себе (Рис.1). Робимо U R U R' U'L' U' L U ➪ значить перехвачуємо кубик вправо. У нашому випадку зелений центр стане перед нами. Словами формула буде звучати так: правий піф-паф, перехвачуємо вправо, лівий піф-паф.
Рис.3Рис.4

Ребро йде вліво

Якщо ви підставили зелено-червоне ребро до зеленого центру (Рис.3) то можемо помітити що ребро в цей раз йде вліво. Значить ми будемо робити U' L' U' L U R U R' U' ⇦ значить перехвачуємо кубик вліво. У нашому випадку червоний центр стане перед нами. Словами формула буде звучати так: лівий піф-паф, перехватили вліво, правий піф-паф.
Рис.1Рис.2

Ребра закінчились

Якщо вам не пощастило і на верхньому шарі закінчилися потрібні ребра, а другий шар не зібраний - не проблема! Ставимо неправильно зібране ребро праворуч (Рис.1) і робимо R U R' U'L' U' L U Cловами звучить так: правий піф-паф, перехвачуємо вправо (зелений центр перед вами) лівий піф-паф і далі звичайно розставляємо ребра. Вітаємо, після розстановки всіх ребер у другому шарі кубик зібраний на 60 відсотків. До даного етапу доходить менше половини, тому якщо ви впоралися, то ви молодець і скоро ваш кубик Рубіка буде зібраний.

Етап 4. Складання останнього шару кубика Рубіка

КрапкаПів хреста (дев'ять годин)

Жовтий хрест

Ми вже майже зібрали кубик. Залишилося зовсім трошки. На цьому етапі ми знову перевертаємо кубик жовтим кольором вгору. Послідовність створення жовтого хреста така: крапка → пів хреста (дев'ять годин) → палиця → хрест У Вас на кубику вже може бути зібраний цілий хрест. Але не завжди так щастить. Іноді все-таки виходить одна сумна точка, яку потрібно перетворити поступово в хрест.
ПалицяХрест При будь якій ситуації – робимо F R U R' U' F'. Якщо говорити простіше F (пиф-паф) F'. Зверніть увагу, що якщо у вас "пів хреста", то тримати його потрібно на 9 годин, що б одна стрілка дивилася вліво, а друга-вгору. А якщо палиця, то тримайте її горизонтально і лише потім робіть алгоритм. Якщо спочатку у Вас була крапка, то вона перетворитися в пів хреста, якщо було пів хреста, то вони перетворяться в палицю, а якщо палиця, - то в хрест. Увага! Якщо у Вас одночасно вгору дивиться 1 або 3 елементи і Ви не бачите жодної з наведених ситуацій, Ваш кубик могли розбирати на деталі і неправильно зібрати (ненавмисно або з метою пожартувати). В такому випадку ви не зберете куб за формулами. Рекомендуємо - розберіть куб на частини і зберіть його по кольорам механічним способом.

Этап 5. Правильний жовтий хрест

Рис.1Рис.2 Хрест, який вийшов, може бути неправильним (Рис.1). Нам потрібно зробити так, що б всі кольори на ребрах хрестика (3 шару) збігалися з центрами (Рис.2). Увага, у нас може бути тільки три ситуації: 1. ребра збігаються поруч 2. ребра збігаються навпроти 3. вам пощастило, і хрестик відразу правильний або потрібно тільки довернуть верхній шар.
ПоручРезультат 1. ребра збігаються поруч Якщо ці два ребра сусідні - ставимо їх справа і позаду, і робимо формулу R U R' U R U2 R' U і у вас повинен вийти правильний хрест (колір ребер хреста, збігається з центрами).
НавротиПоруч 2. ребра збігаються навпроти Якщо ці два ребра збігаються навпроти - ставимо їх перед нами і позаду, і робимо формулу R U R' U R U2 R' у вас повинна вийти попередня ситуація (Поруч).

Епап 6. Розстановка кутів третього шару

Немає кутів на своєму місціОдин кут на своєму місці Спочатку потрібно перевірити, скільки кутів стоять на своєму місці. Це або всі, 1 кут або ж жодного. Якщо на місці всі кути - пропускаємо цей етап і переходимо до наступного. Кути можуть дивитися жовтим кольором в будь-яку сторону. Головне, що б оранжево-зелений кут стояв між оранжевим і зеленим центром, зелено-червоний кут стояв між зеленим і червоним і т.д. Якщо таких кутів немає, то робимо алгоритм: R U' L' U R' U' L U Після виконання алгоритму повинен з'явитися 1 правильний кут (на своєму місці). Ставимо його зліва і зверху (там де великий палець лівої руки) і робимо той же алгоритм. Якщо нічого не вийшло, знову ставимо в нижню ліву точку і повторюємо. Увага! Якщо у Вас на своєму місці лише 2 або 3 елементи, Ваш кубик розбирали на деталі і неправильно зібрали. З такого стану кубик не можна зібрати за формулами. Розберіть куб на частини і зберіть його по кольорам механічним способом. Коли всі кути будуть стояти на своєму місці - залишається всього лише розвернути їх, щоб повністю зібрати кубик.
Рис.1Рис.2

Останній крок. Розворот кутів

Розвертати кути ми будемо піф-пафом. Це проста формула, яку ви вже дуже добре знаєте! R U R' U' Перевірте ще разок, чи всі кути стоять на своїх місцях (Рис.1). Перехватіть кубик так, що б кути які потрібно зібрати були знизу (Рис.2).
Рис.1Рис.2 Починаємо з будь якого незібраного кута і робимо піф-пафи до тих пір, поки кут не буде зібраний. (Рис.1) Потім крутимо нижній шар, і підставляємо наступний нерозвернутий кут (Рис.2). Продовжуємо робити піф-пафи, поки не збереться 2-ий кут (Рис.3) і так далі. (УВАГА! Якщо кут вже зібрався, піф-паф все одно потрібно доробити до кінця, і тільки потім приступати до наступного). Коли ви розвернете усі куточки, кубик буде зібраний, не забудьте довернути останній рух. Увага Тут найлегше помилитися. Тому будьте дуже уважні, інакше кубик доведеться збирати заново.
Рис.3Результат

Вітаємо!

Ви молодець. У вас вийшло зібрати свій перший кубик Рубіка. Розкажіть про це своїм друзям. Залиште коментар за скільки ви впоралися зі своїм першим кубиком.

Що робити далі?

Для початку зберіть кубик декілька разів, запам'ятайте всі формули, щоб робити це без шпаргалки. Далі ви можете освоїти "Метод Фрідріх" - найпопулярніший швидкісний метод складання кубика Рубіка. З його допомогою були поставлені майже всі світові рекорди. Занадто легко? - Спробуйте зібрати кубик побільше. Для початку 4х4. Або ж поменше - 2х2. Або може з закритими очима? - тепер, коли ви впевнено збираєте Кубик Рубика 3х3 це теж реально.
ADS_LOAD_ERROR
🇺🇦